Fd6 Otomatik debriyaj kaydırma hissi ve yerinden kalkmama - Şanzıman sorunu

Aracınız
Civic FD6 2011
Arkadaşlar merhaba. İzmirden bgn katıldım aranıza araştırırken buldum civictr yi. Araştırdım fakat tam çözüm bulamadım. Sorun şu aracım 2011 otomatik fd 6 lpgli düşük hızlarda hatta 40 km hıza kdr ara ara arabam sanki manuelmiş gibi debriyaj kaydırır gibi titreme yapıyor. Bu da beni baya tedirgin ediyor bujileri ve kabloları değişti, şanzıman yagı değişti, akü değişti. Titreme daha çok dişli kaydırıyor gibi. Daha önce başına gelen var mı? Yada çözüm önerisi olan?şimdiden teşekkür ederim

RNE-L21 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@m2hamid normalde 40 bin diyorlar ama ben 2 yil dolunca degistirecegim. O da bana 20-25 bin km. olur. :)
Sizin yağ 2012den beri değişmemiş diye belirtmiştiniz :unsure: Bence yenileme amacıyla daha kısa bir zaman aralığında değiştirseniz daha doğru olur (y)
Aslında bir otomatik şanzıman ustasına tork konvertörün içindeki yağ ne kadar km sonrası geri kalan kısımdaki yağ ile tam karışır diye sormak lazım.

Aracınız
Civic FD6 2007
Eveeeet arkadaşlar arabayı bgn teslim aldım otomatik vitesin debriyaj balatasını sıyırmışız gereken neyse yapıldı uzun yol ve şehiriçinde denedim herhangi bir sıkıntı yok vites geçişleri gayet başarılı herhangi bir atlama yada vuruntu yok. Selenoidlerde herhangi bir sıkıntı yokmuş. Allah beterinden korusun bu şekilde bişey geldi gecti başımızdan.

RNE-L21 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Kardeşim aynı sorun bende de var kalkarken sıyırma gibi oluyor.birde araca gaz verdim 25 30 hızla giderken ayağimi gazdan birden çektiğimde de sanki öne yığılma sanki vuruntu gibi oluyor.siz nerede yaptırdınız?

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
@m2hamid @w0lkan @İsmail Beşiroğlu
Yag ve tapa pulu degisimini yaptim. Tapada baya bir metal tozu birikmis. Ele gelen bir parca vs.yok. aracin vites gecisleri hissedilmeyecek derecede azaldi. P den r ye veya d ye aldigimda gecislerde Lak luk sesler geliyordu simdi kesildi. Seyir halinde gazdan ayagimi cektigimde inceden bir ugultu vardi. Onu da duyamadim. Bu kadar degisim oluyormus demekki. Cikan yag da kirmiziydi. 7 yillik yag olsa cok koyu olurdu. Demekki ozel serviste arada degismis

Ekli dosyalar

• 20190622_150210(0).jpg
    20190622_150210(0).jpg
    311.3 KB · Görüntüleme: 46
  • 20190622_151854.jpg
    20190622_151854.jpg
    189.9 KB · Görüntüleme: 47
  • 20190622_151838.jpg
    20190622_151838.jpg
    203.9 KB · Görüntüleme: 45
  • 20190622_150213.jpg
    20190622_150213.jpg
    183.4 KB · Görüntüleme: 46

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@m2hamid @w0lkan @İsmail Beşiroğlu
Yag ve tapa pulu degisimini yaptim. Tapada baya bir metal tozu birikmis. Ele gelen bir parca vs.yok. aracin vites gecisleri hissedilmeyecek derecede azaldi. P den r ye veya d ye aldigimda gecislerde Lak luk sesler geliyordu simdi kesildi. Seyir halinde gazdan ayagimi cektigimde inceden bir ugultu vardi. Onu da duyamadim. Bu kadar degisim oluyormus demekki. Cikan yag da kirmiziydi. 7 yillik yag olsa cok koyu olurdu. Demekki ozel serviste arada degismis
Resme göre bence rengi bayağı koyu gibi duruyor, kiraz kırmızısı tarzı bir rengi var normalde çünkü, ama canlısını görmek farklı tabi :)

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Arkadaşlar 2008 fd6 dream otomatik aracımı ilk kalkışlarda "R" konumuna aldığımda tak diye ses çıkararak vuruntu yapıyor. Yağ değişeli çok fazla bir zaman olmadı. Bugün şanzıman selenoid valflerinin hepsini söktüm ve temizledim. Aslında hiçbir pislik, tıkanıklık vs.yoktu. d, d3,2,1 viteslerde hiçbir vuruntu yok. Sadece geri viteste yapıyor. Aynı olay başına gelen ve çözüm bulan var mı?

SM-A720F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Arkadaşlar 2008 fd6 dream otomatik aracımı ilk kalkışlarda "R" konumuna aldığımda tak diye ses çıkararak vuruntu yapıyor. Yağ değişeli çok fazla bir zaman olmadı. Bugün şanzıman selenoid valflerinin hepsini söktüm ve temizledim. Aslında hiçbir pislik, tıkanıklık vs.yoktu. d, d3,2,1 viteslerde hiçbir vuruntu yok. Sadece geri viteste yapıyor. Aynı olay başına gelen ve çözüm bulan var mı?

Benzer durum Accord aracımda vardı geriye takınca tak diye ses çıkıyordu aracın km si 300k olduğu için çok umursamadım sonrada aracı o şekilde sattım :)
Çözümü nedir bilmiyorum o zamanlar bende yağını değiştirmeyi düşünüyordum vakit bulamayınca uğraşmadım öyle kaldı. Aracı direk R ye almadan Vitesi N ye alıp freni bir kere pompalayıp sonrasında R ye alıp dener misin, sanki bu şekilde ses azalıyordu diye hatırlıyorum.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Benzer durum Accord aracımda vardı geriye takınca tak diye ses çıkıyordu aracın km si 300k olduğu için çok umursamadım sonrada aracı o şekilde sattım :)
Çözümü nedir bilmiyorum o zamanlar bende yağını değiştirmeyi düşünüyordum vakit bulamayınca uğraşmadım öyle kaldı. Aracı direk R ye almadan Vitesi N ye alıp freni bir kere pompalayıp sonrasında R ye alıp dener misin, sanki bu şekilde ses azalıyordu diye hatırlıyorum.
Tamam hocam bir deneyeyim. Tesekkurler. :)

Aracınız
Civic FD6 2010

Sadece ses konusunda ; b ende ise aracı aldığımdan beri (5 sene 80binkm) R ile geri manevra sonrası salince D ye alsam bile kaput altında, dışarıdan, ufak bir tık sesi geliyor. Forumda arkadşalar ile yazıştığımız ilgili konuyu bulamadım ancak zaten bir sonuca varamamıştık. Sorun olmayan kronik bir davranış olarak kabullenmiştim.

Sizin vuruntu, şanzımanın yükte kaldığı durumlardaki gibi birşey mi acaba ?
Anlattığınızı şöyle canlandırdım ;
Araç park edildi, bir sonraki çalıştırma ve geri yönde ilk kalkış için vites P den R ye alındığından arabanın biraz sarsılması + ses oluşması.
Eğer böyle ise, park etme sonrası şanzıman sanki yükte kalmış gibi. Ben park ederken , vites N de ayak freni ile aracı tutuyorum, sonra el frenini çekiyorum, ayak frenini bırakıp yükü el frenine veriyorum. Sonra kontağı kapatıp stop ediyorum. Sonra vitesi P ye alıp arabadan ayrılıyorum. (Bu uygulamadan araç çalışırken N de bekleyen vitesi el freni sonrasında bile P ye alsam anlık da olsa aracın R ye geçmek istediğini düşünüyorum, vites kolu geçiş sırası N >> R >> P malumunuz).

Yukarıdakilerin çoğunu siz de biliyorsunuz sanırım. Benim asıl endişem yukarıdaki gibi park yapılsa bile el freni inceden kaçırıp yine yükü P konumundaki şanzımanın tutmasına mı neden oluyor acaba ?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

Şanzımanı @kipermufit hocamın dediği gibi yükte bıraktığınızda olabilir mi yani önce Nye alıp yükü el frenine bindirip sonra Pye alıyormusunuz yoksa direk Pye alarak mı stop ediyorsunuz?

Geri