FE1 Eco Civic Silkeleme sorunu

Ad Soyad
ibrahim guner
Aracınız
Civic FE1 2021
iyi günler arkadaşlar. aracım 2021 model fe1 kasa civic eco premium.1000 km bakımında ise serviste LPG güncellemesi de yapıldı. 1000 km de araç fakat sabah motor soğukken çalıştırdığımda ibre yukarı aşağı yukarı aşağı hızlı hızlı hareket ediyor ve içeride bayağı sarsıntı yaratıyor.. giderken iste düşük devirlerde iken 30-35 km/h hızlarında gazdan ayağımı çektiğimde akması gereken araba silkeleme yapıyor.
Daha çok yeni bir araç. midemi bulandırdı bu sorun. yeni kasa lpg li civic alıp bu sorunu yaşayan var mı acaba.

Ad Soyad
Mustafa KAYADUMAN
Aracınız
Civic FE1 2021
Yazılımsal. Hemen tüm araçlarda aynı sorun var gibi görünüyor. BRC İtalya ve Honda sorunu çözmek için yeni bir yazılım geliştirecekler. Zamanlarda güncelleyerek bunu izale edecekler. Önerim şu; ilk çalışmada LPG de çalıştırmayın, Sevmiyor LPG de çalışmayı. çalışıp şöyle bir 5 km kadar benzinde gidip sonra LPG ye geçin sorun olmuyor. .Enjektörler sıralı çalışmıyor sorunda burdan bence. Yani benzin püskürtme ile gaz karışımı olayında ECU nun kafası karışıyor. Benzini önce çalıştırın araba kendi orijinal sistemi ile kalksın sonra ittirme kaktırma LPG sistemini devreye alın. Çözülene kadar böyle.

Ad Soyad
isa satar
Aracınız
Civic FE1 2021
hava sıcaklığı önemli. Ankarada en soğuk sabahlarda bile çalıştırdığımda araba benzinde 5 dk içinde kendine geliyor zaten. bilirsiniz, dururken devir göstergesi 1in altına indiyse araba hazır olmaya başlamıştır zaten. işte o aşamada tüpe alın, hiçbir sorun olmuyor. arkadaşın dediği gibi yazılım güncellemesi mutlaka gelecektir. o zamana kadar arabayı çok kurcalatmamak gerek.

Ad Soyad
ibrahim guner
Aracınız
Civic FE1 2021
hava sıcaklığı önemli. Ankarada en soğuk sabahlarda bile çalıştırdığımda araba benzinde 5 dk içinde kendine geliyor zaten. bilirsiniz, dururken devir göstergesi 1in altına indiyse araba hazır olmaya başlamıştır zaten. işte o aşamada tüpe alın, hiçbir sorun olmuyor. arkadaşın dediği gibi yazılım güncellemesi mutlaka gelecektir. o zamana kadar arabayı çok kurcalatmamak gerek.
ben de o fikirdeyim artık.

Ad Soyad
mtl sgr
Aracınız
Civic FE1 2021
Benim aracım 40-70 km hızda 1200-1600 devirler arasında hafif gaz basımında, sirkeleme yapıyor . Sanırım bu bütün araçlarda mevcut Honda türkiye kabul etmiyor karakteristik özellği diyor ve şimdilik hiç bir şey yapmıyor
iyi günler arkadaşlar. aracım 2021 model fe1 kasa civic eco premium.1000 km bakımında ise serviste LPG güncellemesi de yapıldı. 1000 km de araç fakat sabah motor soğukken çalıştırdığımda ibre yukarı aşağı yukarı aşağı hızlı hızlı hareket ediyor ve içeride bayağı sarsıntı yaratıyor.. giderken iste düşük devirlerde iken 30-35 km/h hızlarında gazdan ayağımı çektiğimde akması gereken araba silkeleme yapıyor.
Daha çok yeni bir araç. midemi bulandırdı bu sorun. yeni kasa lpg li civic alıp bu sorunu yaşayan var mı acaba.

Ad Soyad
ibrahim guner
Aracınız
Civic FE1 2021
Benim aracım 40-70 km hızda 1200-1600 devirler arasında hafif gaz basımında, sirkeleme yapıyor . Sanırım bu bütün araçlarda mevcut Honda türkiye kabul etmiyor karakteristik özellği diyor ve şimdilik hiç bir şey yapmıyor
Aynısını ben de yaşıyorum. Bana da aynı cevabı verdiler. Şunu net bir şekilde söyleyebilirim. Her servisi bilemem ama genel olarak servislerdeki ustalar araçlara hakim olmadıklarını o kadar belli ediyorlar ki. Özellikle LPG konusunda.

SM-G780G cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
UMTBRT
Aracınız
Civic FE1 2021
Benim araçta da bazen 1700 devir civarı hız 40 kmde hafif silkeleme yapıyor gibi. Gibi diyorum çünkü sonra aynı yolda aynı şekilde kullanıyorum yaptırmaya çalışıyorum olmuyor bazen de sanki çok hafif bir titreme silkeleme yapıyor. Arabadan mı kendimden mi şüphe duymalıyım bilmiyorum.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu sabah yine motor soğukken hemen lpg ye geçti ve aynı şeyi yaptı araç. Sıkıldım artık. Ne yapacağım bilmiyorum.

SM-G780G cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
FE1 kasa kullanmadım ama anlatımınızdan LPGye geçiş sıcaklığı yükseltilerek bu sorun kolayca çözülebilir gibi geliyor.
Normalde LPGye geçiş sıcaklığı genelde 35 derecelerde tutuluyor ve FB7yi ilk aldığım dönemlerde LPGye geçişte bir süre titrer gibi bir durum oluşuyordu, LPGye geçiş ısısını 40 dereceye yaptıktan sonra şu ana kadar bu durumla karşılaşmadım.
Benim araçta da bazen 1700 devir civarı hız 40 kmde hafif silkeleme yapıyor gibi. Gibi diyorum çünkü sonra aynı yolda aynı şekilde kullanıyorum yaptırmaya çalışıyorum olmuyor bazen de sanki çok hafif bir titreme silkeleme yapıyor. Arabadan mı kendimden mi şüphe duymalıyım bilmiyorum.
Önceki kasalarda görülen LPGde i-VTEC sisteminin 1500 devirdeki ilk aktiflenme anında hissedilen silkelemesine benzer bir durumdan bahsetmişsiniz, benzer hissiyatın Turbo motorda da görülmesi enteresan.

Ad Soyad
ibrahim guner
Aracınız
Civic FE1 2021
FE1 kasa kullanmadım ama anlatımınızdan LPGye geçiş sıcaklığı yükseltilerek bu sorun kolayca çözülebilir gibi geliyor.
Normalde LPGye geçiş sıcaklığı genelde 35 derecelerde tutuluyor ve FB7yi ilk aldığım dönemlerde LPGye geçişte bir süre titrer gibi bir durum oluşuyordu, LPGye geçiş ısısını 40 dereceye yaptıktan sonra şu ana kadar bu durumla karşılaşmadım.

Önceki kasalarda görülen LPGde i-VTEC sisteminin 1500 devirdeki ilk aktiflenme anında hissedilen silkelemesine benzer bir durumdan bahsetmişsiniz, benzer hissiyatın Turbo motorda da görülmesi enteresan.
hamid bey sizin araçtaki lpg sistemi de BRC mi ? geçiş sıcaklığını yükseltmeyi nerede yaptırdınız acaba ?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
hamid bey sizin araçtaki lpg sistemi de BRC mi ? geçiş sıcaklığını yükseltmeyi nerede yaptırdınız acaba ?
Evet, zaten 2012den beri Civiclerin Eco modellerindeki kitlerin hepsi BRC.
Eskiden BRC kitlerinin ECUlarına bütün BRC bayileri ayar yapabiliyordu ama FC5ten sonraki modellerde sadece servisin erişim imkanı var diye biliyorum.

Bulunduğunuz yerdeki servisten LPG ECUsuna bilgisayarı bağlayarak motorun LPGye geçiş sıcaklık değerini kontrol etmesini rica edin, muhtemelen 30 derece civarında çıkacaktır, mümkünse 40 dereceye çekmesini rica edin, bu değerden dolayı LPGye geçiş normalden bir nebze geç olacaktır ama çözüme kavuşmanıza yardımcı olabilir.

Geri