Gerçek yakıt değerleri

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Depoyu tam doldurun ve bitene kadar sakin kullanım yaparsanız ortalama 6 litre falan sonraki depo dolumunda tüketim artacaktır. Ben o şekilde menzili 600 civarında görüyorum .
Kullanım tarzı çok önemli 38 litre lpg ile 230 şehir içi, 380 şehirler arası toplam 610 km.yapmıştım. bazı arkadaşlar imkansız desede sakin kullanımda mümkün olabiliyor. Daha önce 130-140 giderdim ve ani hızlanmalarım ve dip gazlarım fazlaydı 430-440 km.de depo bitiyordu. Bu sefer sabırlı davrandım 4 saatte gideceğim yolu 6 saatte gittim. 100 km.de 6.2 litre tüketmiş oldum. 2 saat için değer mi. Bence değmez. Amacım rekor tüketime imza atmaktı. :)

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
40 bin ile 50 bin km arasındaki ortalama tüketim bu şekilde. Bunun yarısı direk uzun yol
IMG_20190909_172418.jpeg

Aracınız
Civic FC5 2018
Merhabalar,
29.000 km civarında 2018 FC5 RS aracımın istanbul içi yoğun trafik dur-kalk kasisli trafik ışıklı yollarda 100 km'de ortalama tüketimim şu anda 7.8 - 8.0 arasında geziyor.
Tabi aracın sesini sevdiğim için ani kalkışlar ani yüklenmeler yapıyorum. Ortalamanın biraz yüksek olması bundan sebep olabilir.
Fakat 182 beygir bir araca göre bu ortalama beni üzmüyor ne bileyim :)

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Ben aracı aldığımda ortalama tüketim 8.7 gösteriyordu, Hatay'dan Adana'ya oradan da Kastamonu'ya geldim. İlk 1000 km hep uzun yolda kullandım ama rodaj için dalgalı devirde kullandım yol boyunca, neredeyse hiç sabit devirde tutmadım. 1000 km'nin sonunda 8.1'e düştü. Bu cumartesi 1000 km bakımı için Ereğli'ye yola çıktım, ilk defa bilgisayarı sıfırladım yola çıkmadan önce. 260 km boyunca yine çok sakin kullanmadım yer yer rampalarda falan çok da aracı zorlamayacak şekilde yüklendim gaza, Ereğli'ye vardığımda ortalama tüketim 6.7 idi. Dönüşte yine devirli kullandım aracı ama bilgisayarı sıfırlamadım, Kastamonu'ya vardığımda ortalama tüketim 7.1'e yükseldi. Dün şehir içi-şehir dışı karışık kullandım, bu gün sabah itibariyle ortalama tüketim 7.4 gösteriyor.

Bu arada Ereğli'den dönüşte başıma ilginç bir şey geldi: akşam üzeri dönüş yoluna geçtim, Ereğli çıkışında depoyu fulledim, normal bir şekilde devem ederken araç birden lastik basınç uyarısı verdi. Önüme çıkan ilk benzinliğe girip lastik basınçlarını kontrol ettim herhangi bir sıkıntı yok gibiydi basınçlarda. 10-15 dk kadar lastiklerin soğuması için bekleyip bir kere daha kontrol ettim, yine sıkıntı yoktu. Araca bindim lastikleri kalibre ettim ve yola çıktım. Yaklaşık 15-20 km sonra yine uyarı verdi, yine bir benzinliğe kadar temkinli bir şekilde devam ettim ama çok huzursuz oldum. Sol ön lastik biraz hava kaçırmıştı, hava bastım, içimden de "Daha yepyeni lastikleri patlattık herhalde" dedim. Tekrar bindim arabaya yine kalibre edip devam ettim, bir daha hiç uyarı vermedi. Böyle bir olay yaşayan oldu mu acaba aranızda daha önce?
Uzun yolda sıklıkla yaşıyorum bu problemi. Arabanın içi yüklü olursa daha çok yapıyor. Lastikleri kontrol edip devam edin. Ara sıra yapıyor öyle. Kalibrasyonda önce iptal e basın sonra kalibre et e basın.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Bu ön izlemeleri neye göre tutuyor hocam? Hepsinin km leri birbirinden farklı. Ben de bu şekilde yapayım. Ayarı nasıl?

Trip A ve B seçenekleri üzerinden yapıyorum. A'yı bakım yapınca sıfırlayıp B'yi her yakıtta sıfırlıyorum. Trip A'yı 3500 civarında sıfırlıyorum ortalama bir şey görmek için.

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Trip A ve B seçenekleri üzerinden yapıyorum. A'yı bakım yapınca sıfırlayıp B'yi her yakıtta sıfırlıyorum. Trip A'yı 3500 civarında sıfırlıyorum ortalama bir şey görmek için.

Manuel olarak yapıyorsun yani, anladım.

Ben de geçen gün ayarları kurcalarken A'yı her yakıt alımı sonrası, B'yi de her sürüş sonrası sıfırla yaptım. Aldığım günden beri olan ortalamam sıfırlandı çok sinir oldum. Aptal araba bir tane genel tüketim verisi tutması lazım aslında.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Manuel olarak yapıyorsun yani, anladım.

Ben de geçen gün ayarları kurcalarken A'yı her yakıt alımı sonrası, B'yi de her sürüş sonrası sıfırla yaptım. Aldığım günden beri olan ortalamam sıfırlandı çok sinir oldum. Aptal araba bir tane genel tüketim verisi tutması lazım aslında.
Bende öyle uzun süreli bir ortalamayı sildim yanlışlıkla uyuz oldum :)
Multimedya detayı konusunda sınıfta kalıyor genel tüketimi silmek çok basit neden sabit kalmaz ki ilginç.

OnurHas

Super Moderator
Yönetici
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Ben trip A'yı uzun yola çıktığım zamanlarda sıfırlıyorum, trip B'yi aldığım günden beridir sıfırlamadım B'nin ortalama tüketimi 17.770 km için 7.0.

Geri