Civic FD6 Subap ayarı sonrası LPG tüketimi arttı...

Aracınız
Civic FD6 2007
Merhaba arkadaşlar
2007 model 217 binde otomatik fd6 kullanıyorum. 10 gün önce subap ayarı yaptırdım 0.18-0.20 olarak ayarlanmasını gerektiğini söyledi ustam. Ayardan sonra aracımda ciddi manada ses olayı ve sabah ilk çalıştırmada yaşadığım geç alma ve neredeyse stop edecek noktaya gelmesi gibi sorunlar ortadan kalktı.
Fakat gerek arıza lambası yakması gerek ayardan hemen sonra şehir içi ve şehir dışı yakıt tüketimimin artmasından dolayı gaz ayarı yaptırdım ama yakıt tüketimim düşmedi sadece motor lambası söndü. Ayrıca gaz ayarından sonra aracımın performansı hoşuma gitmedi. Ne yapmam gerek yardımcı olursanız çok sevinirim...
Herkese iyi bayramlar şimdiden...

Aracınız
Civic FD6 2007
Kaçaktan dolayı sadece lpg boruları değişmiştir diye tahmin ediyorum. Enjektörlerinize bir işlem yapıldığını zannetmiyorum. Enjektörleriniz sökülerek enjektör uçları kontrol edilecek. Ben 1.8 mm.den 2.2 mm. Çapına büyüttüm. İşlemler bizzat tarafımca yapıldı. Farazi tavsiyeler değildir. 1.8 nozul araçlarımıza küçük geliyor. Lpg kitinin modeli nedir. Gold, grand vs.
Grand KİT var hocam
Ben bu derdimi ustaya anlattığımda inşallah ikna olur :)

Aracınız
Civic FD6 2007
Foruma hoşgeldiniz :) Forum kuralları gereği linkteki tanışma başlığında kendinizi kısaca tanıtırsanız seviniriz :) https://www.civictr.com/forums/tanisma.29/

Sorunuz içinde eğer dediğiniz değerlerde ayarlama yapılmışsa aralıkları yanlış, muhtemelen subaplar çok daha sıkı olduğu için motor biraz toparladı ancak olması gereken ayarında emme: 0.20 ve egzos: 0.25 sente ayarında olmalı.
Ayrıca ayar öncesi motorun soğuk olması da önemli.
Son olarak çekiş ve yakıt sorunlarınız gaz kelebeğindeki kir kaynaklı da olabilir,
Hocam bu arka helezonları dinlene olayı bende de mevcut çukurlarda içeri çok şiddetli vuruntu yapıyor ve yüzeysel çukurlarda bile... get lastiği çözümünden bahsetmişsin sesi tamamen keser mi bir de kaç cm lik tavsiye edersin?

Aracınız
Civic FD6 2007
Yetkili servise verin bu tür durumlarda. Şimdi tekrar gideceksiniz para bayılacaksınız yam yam bunlar. Geçen ekim ayında gaz kelebeği dahil 400 liraydı yetkili serviste.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Sentil ayarı için Erzurum’a gitmem gerekecek zaten... Erzincan’da Maalesef Hondacı imkanım yok. Ben boğaz kelebeği temizliği subap ayarı işlemlerini 200 liraya hallettim. 0.18/0.20 kalsa sorun oluyor mu merak ettiğim bu. Şu an tek sorun yakıt baya arttı

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Grand KİT var hocam
Ben bu derdimi ustaya anlattığımda inşallah ikna olur :)
Grand guzel bir kittir. Uyumla ilgili bir endiseniz de olmasin. İşin ehli bir lpg ustasina gidin. Ben 50 yer gezdim bu islemleri cogu bilmiyor. Kara duzen ayar yapiyorlar.

Aracınız
Civic FD6 2007
Grand guzel bir kittir. Uyumla ilgili bir endiseniz de olmasin. İşin ehli bir lpg ustasina gidin. Ben 50 yer gezdim bu islemleri cogu bilmiyor. Kara duzen ayar yapiyorlar.
Umarım yapabilir çünkü dediğiniz gibi hocam çoğu kara düzen yapıyor bu işlemi... Erzincan’da bir tane atikerci var bu iyi diyebileceğim. O da anlar mı bu işten bilmiyorum ama yakıt konusu çok canımı sıktı

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Sentil ayarı için Erzurum’a gitmem gerekecek zaten... Erzincan’da Maalesef Hondacı imkanım yok. Ben boğaz kelebeği temizliği subap ayarı işlemlerini 200 liraya hallettim. 0.18/0.20 kalsa sorun oluyor mu merak ettiğim bu. Şu an tek sorun yakıt baya arttı
Eğer 0.18 ve 0.20 olarak bu ayarlar düzgün yapıldıysa yine araca artısı olur. Öncesine göre bir miktar yakitta ve performansta iyilesme olmasi gerekir. Sizin tuketim artmis. Lpg kaynakli olma olasiligi yuksek. Grand kit orjinalinde standart olarak 1.8 mm.enjektor nozulu ile montaj yapiliyor.

Aracınız
Civic FD6 2007
Eğer 0.18 ve 0.20 olarak bu ayarlar düzgün yapıldıysa yine araca artısı olur. Öncesine göre bir miktar yakitta ve performansta iyilesme olmasi gerekir. Sizin tuketim artmis. Lpg kaynakli olma olasiligi yuksek. Grand kit orjinalinde standart olarak 1.8 mm.enjektor nozulu ile montaj yapiliyor.
Yakıt arttı fakat performansı hissedilir ölçüde iyileşti ve araçta çok ses vardı yine sabah ilk çalıştırmada araç stop ediyor ya da boğulup titreme yapıyordu bunların hiç birisi kalmadı şuna tek sorunum yakıt hocam. Yaptığınız işlemi anlatıcam umarım bana yardımcı olabilir
Bir de subap ayarından 200 km sonra motor ışığı yaktı bunun için gidip gaz ayarı yaptırdım gazda performans bi tık düştü ama benzinde halen çok iyi. Gaz ayarı yaptırırken tavsiyeniz var mı?

Aracınız
Civic FD6 2007
Hocam nozulu 2.2 mi yap diyorsun şimdi?
bi de bayramdan sonra BUjilerimi değişicem yakıta etkisi ne kadar oldu ngk marka iridyum aldım ayarında neye dikkat etmeliyim

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
@Volkan06
Öncelikle lpg ayarından önce buji, ateşleme bobini, hava filtresi, hava filtresi borusu, subap ayarı, gaz kelebeği gibi etkenler kontrol edilerek stabil hale getirilmeli. Bunlarda bir sorun yoksa veya bunlardan eminsek lpg ile uğraşmaya başlayabiliriz. Aksi taktirde benzinde fazla tüketimi olan bir aracın lpgde de fazla tüketimi olacaktır. Bu işlemleri yaparken ustaligindan şüphe duymayacaginiz yerleri tercih etmemiz faydamıza olacaktır. Aşağıya resim ekliyorum. Aracimin lpg verileri. Öncesinde 1.8 nozul takiliyken lpg enjektör mili saniye suresi 7-8 lerde gezerken 2.2 mm.enjektor nozulu sonrasi 3.7-3.8 lere dustu.
Screenshot_20200523-163105_YouTube.jpg

Geri