Civic FD6 Subap ayarı sonrası LPG tüketimi arttı...

Aracınız
Civic FD6 2007
Merhaba arkadaşlar
2007 model 217 binde otomatik fd6 kullanıyorum. 10 gün önce subap ayarı yaptırdım 0.18-0.20 olarak ayarlanmasını gerektiğini söyledi ustam. Ayardan sonra aracımda ciddi manada ses olayı ve sabah ilk çalıştırmada yaşadığım geç alma ve neredeyse stop edecek noktaya gelmesi gibi sorunlar ortadan kalktı.
Fakat gerek arıza lambası yakması gerek ayardan hemen sonra şehir içi ve şehir dışı yakıt tüketimimin artmasından dolayı gaz ayarı yaptırdım ama yakıt tüketimim düşmedi sadece motor lambası söndü. Ayrıca gaz ayarından sonra aracımın performansı hoşuma gitmedi. Ne yapmam gerek yardımcı olursanız çok sevinirim...
Herkese iyi bayramlar şimdiden...

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Buji konusunda satıcılara ve kullanıcı yorumlarına güvenmek %100 doğru değil. Çünkü bizim orjinal bujiler 100-120bin km garanti yapıyor, sahteleri de 20-30bin yapabilir ve alanların ilk 10bin km deki yorumları sizi aldatabilir bu yüzden. Buji 30binde bir bitse siz, Servisten alacağınız orjinale göre 2 kat daha fazla masraf yapacak olursunuz. Orijinallikle ilgili konuyu incelemenizde fayda var. Bujinin direkt olarak distribütöründen de bilgi alsanız iyi olur. Aldıklarınızı ona göre ya iade edersiniz ya da taktırırsınız.

Aracınız
Civic FD6 2010
Hocam paylaştığınız bağlantıya göz attım bi yanlış subap ayarında ki motor sesi çok bariz belli ediyor fakat bende bu tarz hiç ses yok gayet sessiz ve güzel çalışıyor motor
Her bozuk subap ayarı ses yapmaz diye düşünüyorum. Motor üst kapağına subapların vurmasının sesini duyuyoruz sanırım. Bu durumda gevşek (ayar değerinden yüksek ) olan subabı bağlı olduğu yay stroğun sonuna kadar çekecek ve subap motor üst kapağındaki yuvasına dokunacak ve ses yapacak, şeklide zil gibi olduğu için şakırtı şeklinde ses çıkıyor. Ha eğer fazla sıkı bir ayar (gereğinden daha düşük aralık) yapılırsa kapanma sırasında yuvasına dokunmayacak ama tam da kapanmadığı için oradaki boşluk nedeni ile motorda tam sıkışma olmayıp güç kaybı ve normalden yüksek yakıt sarfiyatı olacaktır. Bunlar benim ayar denemeleri çalışmalarım sırasında nasıl olduğunu anlamaya çalışırken ki düşünce ve yorumlarım.

Aracınız
Civic FD6 2007
Benzinde de denenebilir ama lpg tüketim fazlalığı benzinde aynı oranda olmayabilir. En doğrusu bujiyi değiştirdikten sonra aldığınız sonuçlar.

Merakla takipteyiz hocam

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Eyvallah hocam bayramdan sonra sonuçları söyleyeceğim :)
Bujiyi değiştirdiğimde yakıt illa ki düşecektir ama bence kesin cevabı buji değişimi vermeyecektir çünkü subap ayarından önce de buji bitikti :)

Aracınız
Civic FD6 2007
@Volkan06 iyi bayramlar hocam. Öncelikle lpg olayinda acele etmeyin. Bujileriniz ve hava filtreniz değişmesi gerekiyorsa degistirin. Hava filtresinde ucuza kacmayin orjinal olmazsa mann marka orjinale yakin muaddil filtre kullanin. Subap ayarini guvendiginiz bir yerde tekrardan yaptirin. Sizin subap ayari olmamiş diye tahmin ediyorum. Lpg de nozul secimini yaptirmaniz sizi yakit olarak buna ilave daha da rahatlatacaktir. Lpg ayari en son yapilirsa tekrar tekrar ugrasmamis ve fazla para harcamamis olursunuz. bu arada benzinle deneme yapmak icin depoyu fulleyeceksiniz belirli bir yol yapip tekrardan dolduracaksiniz ve belki sonuc alamayacaksiniz. Bana kalirsa bu dedigim islemleri yaptirirsaniz kesin cozum olur diye dusunuyorum. Amacimiz zaten tasarruf. Elinizden geliyorsa kendiniz yapmayi deneyin. Parcalari servisten alarak kendiniz montajini yapin. ben size gerek subap ayarinda gerek lpg ayarinda yardimci olabilirim. bir zamanlar forumun en fazla yakanıydım. simdi aracim sakin kullanimda uzun yolda 6.5 litre sehir ici 10-11 litre arasinda tuketiyor. Oncesi 16-17 litreydi :)
Hocam bujileri ve hava filtresi bulunduğum yerde hallederim ama yeniden subap ayarı için maalesef tekrar Erzurum’a gitmem gerekir çünkü Erzincan’da bu konuda güvendiğim kimse yok daha doğrusu hondacı biri de yok...
Subap ayarını izledim buradaki videodan ama o biraz tecrübe ve ustalık isteyen bir iş gibi duruyor o yüzden beni aşar diye düşünüyorum :)

Aracınız
Civic FD6 2007
Buji konusunda satıcılara ve kullanıcı yorumlarına güvenmek %100 doğru değil. Çünkü bizim orjinal bujiler 100-120bin km garanti yapıyor, sahteleri de 20-30bin yapabilir ve alanların ilk 10bin km deki yorumları sizi aldatabilir bu yüzden. Buji 30binde bir bitse siz, Servisten alacağınız orjinale göre 2 kat daha fazla masraf yapacak olursunuz. Orijinallikle ilgili konuyu incelemenizde fayda var. Bujinin direkt olarak distribütöründen de bilgi alsanız iyi olur. Aldıklarınızı ona göre ya iade edersiniz ya da taktırırsınız.
Aslında bu soru aklıma gelmedi değil burada ve Erzurum’da aldığım fiyat 350-400 TL ngk ve denso marka buji takımları... fakat internette ngk nın Honda için çıkarttığı orjinal bujileri 169 TL görünce sormadan edemedim ürününe de garanti verince sipariş ettim ama dediğiniz şekilde araştırıcam hocam hayırlı bayramlar bu arada

Aracınız
Civic FD6 2007
Her bozuk subap ayarı ses yapmaz diye düşünüyorum. Motor üst kapağına subapların vurmasının sesini duyuyoruz sanırım. Bu durumda gevşek (ayar değerinden yüksek ) olan subabı bağlı olduğu yay stroğun sonuna kadar çekecek ve subap motor üst kapağındaki yuvasına dokunacak ve ses yapacak, şeklide zil gibi olduğu için şakırtı şeklinde ses çıkıyor. Ha eğer fazla sıkı bir ayar (gereğinden daha düşük aralık) yapılırsa kapanma sırasında yuvasına dokunmayacak ama tam da kapanmadığı için oradaki boşluk nedeni ile motorda tam sıkışma olmayıp güç kaybı ve normalden yüksek yakıt sarfiyatı olacaktır. Bunlar benim ayar denemeleri çalışmalarım sırasında nasıl olduğunu anlamaya çalışırken ki düşünce ve yorumlarım.
deneye yanıla yaptım diyorsun :)
Benim de en fazla şüphelendiğim subap ayarı hatalı gibi çünkü yaptırdığım andan itibaren yakıt tüketimim çok net arttı bundan önce şehir içi ortalamam 10-11 LT idi.
bundan önce de LPG ye hiç dokundurtmamıştım subap ayarı hatası kuvvetle muhtemel yani...

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Hocam bujileri ve hava filtresi bulunduğum yerde hallederim ama yeniden subap ayarı için maalesef tekrar Erzurum’a gitmem gerekir çünkü Erzincan’da bu konuda güvendiğim kimse yok daha doğrusu hondacı biri de yok...
Subap ayarını izledim buradaki videodan ama o biraz tecrübe ve ustalık isteyen bir iş gibi duruyor o yüzden beni aşar diye düşünüyorum :)
Erzincan ve Erzurum'u iyi bilirim. Sanayileri çok gelişmiş diyemem fakat Erzurum sanayi konusunda biraz daha iyi. Size git gel 400 km. gibi bir uzaklikta. Aldığınız bujiler malesef sahte. Saticinin garanti verdigine bakmayin. Iade edebilirseniz hic vakit kaybetmeyin. Kesinlikle servisten alin. Subap ayarı işine gelince de bende videolardan izleyerek öğrenmiştim. El beceriniz yoksa bu işe hiç girmeyin daha da kötü sonuçları olabilir :)

Aracınız
Civic FD6 2007
Erzincan ve Erzurum'u iyi bilirim. Sanayileri çok gelişmiş diyemem fakat Erzurum sanayi konusunda biraz daha iyi. Size git gel 400 km. gibi bir uzaklikta. Aldığınız bujiler malesef sahte. Saticinin garanti verdigine bakmayin. Iade edebilirseniz hic vakit kaybetmeyin. Kesinlikle servisten alin. Subap ayarı işine gelince de bende videolardan izleyerek öğrenmiştim. El beceriniz yoksa bu işe hiç girmeyin daha da kötü sonuçları olabilir :)
Daha önce araçta bu kadar kapsamlı bir şey yapmadığım için ve el becerim çok iyi olmadığı için bence riske hiç gerek yok :)
Bujiler kırmızı honda karton kutusu içimde ve üzerinde kod var ama sahte mi değil mi bilemedim en garantisi iade etmek sanırım... 400 TL de buji için gerçekten çok...
Subap ayarını Erzincan’da deneyebileceğim bi yer var ama adam hondacı değil ama yapar mı yapar Erzurum’a gitmekten daha mantıklı bence

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Daha önce araçta bu kadar kapsamlı bir şey yapmadığım için ve el becerim çok iyi olmadığı için bence riske hiç gerek yok :)
Bujiler kırmızı honda karton kutusu içimde ve üzerinde kod var ama sahte mi değil mi bilemedim en garantisi iade etmek sanırım... 400 TL de buji için gerçekten çok...
Subap ayarını Erzincan’da deneyebileceğim bi yer var ama adam hondacı değil ama yapar mı yapar Erzurum’a gitmekten daha mantıklı bence
Daha öncesinde kirmizi kutu uzerinde kod yazili bujilerden bende almistim sahte oldugu icin iade ettim. 400 tl ye ngk aldim sahte cikti onu da iade ettim. En son servisten aldim. Siz de servisten alın. Bujiler 100 bin 120 bin km. arasinda omru var. km.ömrü göz önüne alindiginda 500 tl cok ta bir para degil. Subap ayari icin illaki honda ustasi olmasina gerek yok. yeterki subap ayarinin mantigini bilsin ve duzgun yapsin. X marka arac 0.30 mm.olacakken honda 0.20 olur tek fark bu sekilde olur. Erzurum'a gitmeniz mantikli degil.

Aracınız
Civic FD6 2010
deneye yanıla yaptım diyorsun :)
Benim de en fazla şüphelendiğim subap ayarı hatalı gibi çünkü yaptırdığım andan itibaren yakıt tüketimim çok net arttı bundan önce şehir içi ortalamam 10-11 LT idi.
bundan önce de LPG ye hiç dokundurtmamıştım subap ayarı hatası kuvvetle muhtemel yani...
Aslında ayarı yapmam pek de deneme yanılma olmadı, ön araştırmayı biraz uzun tuttum bir somunun tam sıkılmaması haricinde yaptığım ayarı değiştirmem gerekmedi, tek seferde olmuştu.

Geri